Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PłockWłącz pokaz slajdów

Płock - wnętrze katedry
Płock - wnętrze katedry
Płock - wnętrze katedry
Płock - wnętrze katedry
Płock - wnętrze katedry
Płock - katedra
Płock - wnętrze katedry podczas nabożeństwa
Wnętrze płockiej katedry
Wnętrze katedry w Płocku
Płock - wnętrze katedry
Katedra w Płocku
Płock - katedra
Wzgóze Tumskie. Płock
Most Solidarności w Płocku. Mazowsze
Rajd Orlen - meta
Rajd Orlen - meta w Płocku
Katedra i zamek w Płocku
Płock - katedra, ołtarz główny
Płock
Katedra w Płocku
Płock

Płock

miejscowość

Płock to jedna z najstarszych osad na Mazowszu – już w VIII-IX wieku był tu silny ośrodek kultu pagańskiego. W l. 1037-47 siedziba władcy państwa mazowieckiego, Masława, za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego faktyczna stolica kraju.

Płock to wielki pomnik kultury, historii i tradycji polskiej. W mieście zachowało się ponad 100 obiektów wpisanych na listę zabytków. Do najważniejszych z nich należy zamek Książąt Mazowieckich, zbudowany w połowie XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiego zamku zachowały się dwie wieże: Wieża Zegarowa z 1353 r. oraz Wieża Szlachecka (dawne więzienie dla szlachty), a także fragment murów obronnych.

Drugim, równie ważnym, zabytkiem Płocka jest Katedra Wniebowzięcia NMP, pierwotnie romańska, zbudowana w latach 1130 – 1144 (w XIV w. dobudowano do niej kruchtę z dwoma gotyckimi wieżami). W północnej części świątyni znajduje się Kaplica Królewska z sarkofagiem Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W portalu kruchty odnajdziemy absolutnie unikatowy zabytek w skali kraju i Europy – kopię romańskich brązowych Drzwi Płockich, których oryginał od XV w. znajduje się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim.

Do najstarszych zabytków świeckich Płocka należy dom "pod trąbami" z XV wieku. Godny uwagi jest także Stary Rynek z klasycystycznym ratuszem z 1827 r., rogatki miejskie, zespół spichlerzy z XIX wieku oraz jedyne w kraju Muzeum Secesji.